Kaip ir beveik viskas gyvenime, kava taip pat yra apipinta įvairiausių įdomių faktų. Kai kurie yra plačiai žinomi, tačiau yra ir tokių, kurių, tikėtina, nebūsite girdėję.
Pavyzdžiui, ar žinojote, kad:
☕ Tamsiau apskrudintos pupelės turi mažiau kofeino nei šviesiau skrudintos. Ir nors manoma, kad tamsesnė kava yra stipresnė, skrudinimo metu kofeinas pupelėje suardomas. Vadinasi, mažiau skrudinimo išsaugo daugiau kofeino.
☕ Su grietinėle kava ilgiau išlieka karšta. Kava, į kurią buvo įpilta grietinėlės, atvėsta maždaug 20% lėčiau nei juoda kava. Tačiau įpylus pieno, kofeino poveikis susilpnėja. Žmogaus kūnas kavos poveikį pajunta lėčiau, kai į ją įpilta pieno/grietinėlės, nes pastarieji silpnina kavoje esančius stimuliantus.
☕ Kava yra antra labiausiai perkama prekė planetoje. Pasak „Globalių mainųׅ“ organizacijos, pasaulyje kavą augina maždaug 25 milijonai ūkininkų iš daugiau nei 50 šalių. Na, o kas yra prekė numeris vienas? Nafta.
☕ Jus pažadinti gali ir tiesiog kavos kvapas. Grupė mokslininkų pranešė, kad vien tik kavos aromato užuodimas suaktyvina kai kuriuos genus smegenyse ir taip sumažino miego trūkumo efektą. O kai tą kavos puodelį išgeriate, į kraują kofeinas patenka greitai, bemaž per 10 minučių.
☕ Yra dvi skirtingos kavos rūšys: arabika ir robusta. Aukščiausios rūšies kava yra arabika, nes žinoma, kad robusta turi kartaus skonio, todėl ji nėra tokia skani. Tačiau robusta augalas yra atsparesnis ligoms.
☕ Kava buvo uždrausta Mekoje 1511 m., netrukus po pirmojo jos pasirodymo Etiopijoje. Tikėta, kad kava skatina radikalų mąstymą ir dykinėjimą.
☕ Tyrimai parodė, kad pacientai, kurių kraujyje yra didesnis kofeino kiekis, rečiau serga Alzheimerio liga. Jie taip pat nustatė, kad kava turėjo teigiamų rezultatų 2 tipo diabetu sergantiems pacientams ir netgi apsaugojo moteris nuo odos vėžio.
☕ Dažnai atlikus rytinę kardio treniruotę patariama valgyti daug baltymų turinčius pusryčius. Tačiau išgėrus puodelį kavos po treniruotės, raumenų skausmas gali sumažėti 48%.
☕ Tik vanduo yra populiaresnis gėrimas už kavą.
☕ Neklyskite manydami, kad kvapas ir aromatas yra vienas ir tas pats. Kvapu nusakoma sausos kavos ypatybė, o štai aromatas vartotinas šnekant apie šlapią, skysto pavidalo kavą.