Kavos skrudinimo ypatumai

Nepaslaptis, kad kava – antra labiausiai perkama prekė pasaulyje. Savo paklausa kava nusileidžia tik naftai. Įdomu, ar ne?

Vis dėlto, nors kavą didžioji dalis mūsų geria kone kasdien, ar dažnas susimąsto, kokią kavą geria? Kaip ji skrudinta, kodėl vienos kavos skonis kaskart nusipirkus net ir tą pačią rūšį skiriasi, o kai kurias kavas galima pirkti užsimerkus ir visad bus aišku, kad nusipirkta kava yra „tokia, kaip visada“?

Atsakymas į aukščiau užduotus klausimus – paprastai nepaprastas: skrudinimas. Rodos, visiems girdėtas ir, jeigu labai nesigilintume, nesudėtingas procesas, kur beveik visas darbas nudirbamas mašinos. O, bet, tačiau – kiek tame procese slypi niuansų!

Bet apie viską nuo pradžių 🙂 Žalia kavos pupelė, t. y., pradinė kavos žaliava, nėra itin išvaizdi ar aromatinga. Pupelės spalva, kvapas ir skonis atsiskleidžia tik pradėjus kavą skrudinti. Aukštos temperatūros veikiamos pupelės cheminė sudėtis pradeda kisti, pvz., skrudintos pupelės sveria mažiau nei žalios, nes proceso metu iš pupelių pasišalina dalis vandens. Pupelės patamsėja, pakietėja, o, pasiekus norimą rezultatą, yra iškeliamos į daug žemesnę temperatūrą ir maišant vėsinamos, kad skrudinimo procesas nebesitęstų. Paminėtina, kad skrudintą kavą geriausia suvartoti kaip įmanoma greičiau, nes tuomet jos kokybė yra geriausia, o laikui bėgant kava praranda savo geriausias savybes.

Sakoma, kad skrudinti kavą – ir mokslas, ir menas. Tik daugiametės patirties turintis skrudintojas gali „perskaityti“ pupelę vos į ją pažvelgęs. Skrudinimo metu vykstantys procesai ir juos indikuojantys aparato parametrai turi būti akylai stebimi, kadangi čia svarbi kiekviena sekundė! Meno šedevras ar sudeginta partija – patikėkit, žinom, ką sakom 🙂

Iš esmės, skrudinant kavą skiriami keturi spalviškai indikuotini etapai: šviesus, vidutinis, vidutiniškai tamsus ir tamsus skrudinimai.

Šviesaus skrudinimo kavos pupelės yra šviesios rusvos spalvos. Jos yra sausos ir nealiejingos, kadangi skrudinamos per trumpai, kad pradėtų skirtis aliejus. Kita vertus, šviesaus skrudinimo pupelėse išlieka daugiausia kofeino! Gajus klaidingas manymas, kad kuo tamsesnė pupelė, tuo stipresnė bus kava. Iš tiesų, tai kaip tik atvirkščias procesas, nes ilgiau skrudintoje pupelėje kofeinas paprasčiausiai „sudega“.

Vidutinio skrudinimo kava yra tamsesnės rudos spalvos. Skonio atžvilgiu, vidutinio skrudinimo kava yra kiek saldesnė už šviesaus skrudinimo kavą, tačiau teigiama, kad būtent vidutinio skrudinimo kavoje atsiskleidžia skonio, kvapo ir rūgštingumo, būdingo kavai, balansas.

Vidutiniškai tamsi kava yra aliejingesnė, jos paviršius tampa blizgesnis dėl išsiskirti pradėjusių aliejų. Išryškėja skonis ir kvapas, o rūgštingumo nebelieka – tik karčiai saldus poskonis.

Tamsaus skrudinimo kava yra aliejinga, blizgiu paviršiumi, tamsios, gilios spalvos. Tokios kavos skonis kiek kartesnis, tačiau pradeda skleistis paties skrudinimo poskoniai.

Taigi, skrudinti ar skurdinti kavą – štai, kur klausimas! Mūsų tikslą, žinoma, jūs numanot. 🙂

Su linkėjimais,
„Roasters Ministry“

Parašykite komentarą